Mūsu valsts ir bagāta ar talantīgām un spilgtām personībām. Wedding Day Latvija redakcija vienmēr ar lepnumu publicē mūsu tautiešu veiksmes stāstus. Šoreiz vēlamies pastāstīt par dizaineri Ilzi Meeuwsen-Lāci, kura rada oriģinālus tērpus, tajā skaitā arī kāzu kleitas. Ilze Nīderlandē dzīvo un strādā jau 20 gadus, bet savas prasmes sāka attīstīt Jelgavā. Šobrīd viņai ir savs ateljē, kurā viņa šuj uz pasūtījumu izejamos tērpus, kā arī sadarbojas ar citiem modes dizaineriem, palīdzot tiem izstrādāt piegrieznes. Ilze labprāt piekrita atbildēt uz mūsu jautājumiem un pastāstīt par savu radošo ceļu.

Ilze, pastāstiet par saviem pirmajiem soļiem tērpu veidošanā.

Kāzu klieta

Viss sākās ar to, ka es šuvu kleitas saviem draugiem un kolēģiem. Man bija neliels salons, kurā tika izveidoti pirmie tērpi pēc klienta individuāla pasūtījuma. Pēc pārcelšanās uz Nīderlandi nācās meklēt, kā sevi realizēt jaunā vietā. Vietējo klientu prasības ļoti atšķiras no latviešu prasībām. Pirmkārt, to nosaka fakts, ka Nīderlandē ir milzīga veikalu izvēle ar dažādu cenu kategoriju kāzu kleitām, un atrast savu kāzu kleitu šeit, parasti, nav problēma. Tāpēc mana mērķauditorija ir tie klienti, kuriem nepieciešams kaut kas unikāls un neatkārtojams, kur maksimāli atspoguļojas viņu  emocijas un viņu iekšējais ,,es,,.

Kāzu klieta

Es atvēru savu salonu, lai piedāvātu drēbnieka pakalpojumus pieaugušajiem un bērniem, vienlaikus pētot vietējo klientu un pielāgojot viņam savus darinājumus. Interesanta Nīderlandes iedzīvotāju iezīme ir tā, kā šeit dzīvo daudz tautību un reliģiju pārstāvji. Man tiek dota iespēja strādāt ar dažādām līgavām, ņemot vērā viņu kultūras un pasaules uzskatu īpatnības. Tāpēc katrs jauns pasūtījums ir izaicinājums pašai sev un tas aizrauj.

No kurienes smeļaties iedvesmu?

Kāzu klieta

Mana iedvesma ir mani klienti. Es neveidoju kolekcijas, bet vienmēr koncentrējos uz konkrētu klientu. Kleita tiek veidota, pateicoties līgavas un dizainera sadarbībai. Reiz es uzšuvu kleitu līgavai, kurai kāzu brīdī bija 78 gadi. Viņa izvēlējās 70.gadu bohēmas stilu, tas bija brīnišķīgs darbs. Bieži man tiek dota iespēja šūt netradicionāliem pāriem, tad arī dzimst ļoti oriģināli tērpi. Piekrītat, šādi klienti ļoti iedvesmo!

Pastāstiet mums par visspilgtākajām kleitām jūsu karjerā.

Kāzu klieta

Iespējams, tieši šīs kleitas prasa visatbildīgāko pieeju. Parasti šie tērpi top tiem cilvēkiem, kuri jums nav vienaldzīgi. Viens no šiem darbiem bija kleita praktikantei, kura mācījās pie manis un pēc tam bija mans palīgs 4 gadus. Lielāko daļu  tērpa veidoja roku darbs, jo tika bagātīgi izmantotas ar pērlītēm un akmentiņiem  izšūtas mežģīnes un nebija iespējams tās skaisti iestrādāt ar šujmašīnu. Tajā pašā laikā bija jāņem vērā viņas kultūras īpatnības. Tērps tika veidots apmēram 2 nedēļas ar asarām, uztraukumu un līdz asinīm sadurstītiem pirkstiem. Bet rezultāts bija tā vērts.

Kāzu klieta

Gadās īpaši neparasti pasūtījumi, piemēram, kleita, kas tika dekorēta ar milzīgu skaitu stikla pērlīšu. Rezultātā es ar grūtībām to varēju pacelt, jo tās svars bija aptuveni 9 kg. Arī tādi darbi paliek atmiņā.

Cik ilgs laiks nepieciešams, lai izveidotu tērpu?

Kāzu klieta

Ļoti daudz kas ir atkarīgs no pasūtītā tērpa. Dažkārt līgavas jau nāk ar gatavu kleitas modeļa variantu un atliek vien piemeklēt audumu. Un dažreiz ir nepieciešams ilgs laiks, lai izvēlētos ideālo piegriezumu. Ja dizainera un līgavas idejas sakrīt, tad tērpu var uzšūt trīs dienu laikā. Protams, tas ir atkarīgs arī no šūšanas sarežģītības. Kā minēju jau iepriekš, dažreiz izšūšana vien aizņem vairākas nedēļas.

Jebkurā gadījumā, ja tiek pieņemts lēmums šūt kleitu pēc pasūtījuma, iesaku par šo procesu parūpēties vismaz pusgadu pirms kāzām.

Kura ir jūsu iecienītākais kleitas veidošanas etaps?

Protams tad, kad rezultāts jau kļūst redzams.

Pirmajā pielaikošanas reizē tiek veidotas tikai skices un nav skaidrs, kā kleita beigās izskatīsies. Bet otrā piemērīšana jau sniedz priekšstatu par galīgo versiju, un tas ir brīnišķīgs brīdis - brīnišķīga līgavas tēla dzimšanas brīdis.

Kāzu klieta

Man patīk strādāt ar audumu un ieklausīties tajā. Dažkārt audums neļauj izdarīt to, kas sākotnēji bija plānots un šūšanas process aiziet pavisam citā virzienā. Ir svarīgi tam nepretoties, un tad arī rezultāts pārsteigs.

Un, protams, redzot līgavu jau gatavā tērpā, skatoties uz viņas apmierināto smaidu sejā, dzirksti acīs, reizēm redzēt pat prieka asaras ,ir nenovērtējami!

Kāds, jūsuprāt, ir mūsdienu līgavas tēls?

Dažāds.

Populāras joprojām ir A veida kleitas ar smalku vidukli un kupliem svārkiem. Dažas  vēlas mazliet romantikas vai nedaudz bohēmas, jeb pagājušo desmitgažu tendences. Citas pieturas pie askētiskāka tēla.

Bet jebkurā gadījumā šis laiks ir lielisks, jo jūs varat droši izpausties un jebkurai oriģinālajai versijai būs tiesības uz pastāvēšanu.

Ko iesakāt līgavām?

Ieklausīties savas sirds balsī  un piepildīt  savus sapņus! Atcerieties, ka pirmā izvēle, būtībā, vienmēr ir pareizā. Ņemiet vērā mammas un draudzeņu ieteikumus, bet meklējiet variantu, kas atbilst jūsu iekšējam ‘’wow’’.

Jūsu radošie plāni.

Turpināt iepriecināt līgavas.
Veidot mākslu un dalīties ar to.
Gūt gandarījumu savā darbā, skatoties apmierinātu klientu acīs.

Kāzu klieta

Rūpīgi aplūkojot Ilzes darbus, patiešām kļūst acīmredzams, ka katrā kleitā ir ieguldīts gabaliņš dizaineres dvēseles. Līgavām, kurām ir nācies sadarboties ar viņu un īstenot savus sapņus, ir neticami paveicies! Pateicamies Ilzei par brīnišķīgo interviju, novēlām jaunas radošas iespējas un nerimstošas prieka dzirkstis klientu acīs!

Dalīties: