Kāzu gredzentiņš ir cēlmetāla izstrādājums, ko dažās valstīs (ASV, Brazīlijā un Lielbritānijā) ir pieņemts nēsāt uz kreisās rokas pirkstiem. Pārsvarā visās pārējās pasaules valstīs šādu gredzenu var ieraudzīt uz labās rokas.

Gredzens uz pirksta vienmēr ir apliecinājis laulāto savstarpējās attiecības: kas noslēdza laulību, nēsā to kā uzticības zvēresta liecību. Jau sen šī eiropiešu tradīcija ir izgājusi tālu ārpus Eiropas robežām.

Parasti laulības gredzens ir galvenā starp vairākām dāvanām, kuru vidū, neapšaubāmi, var būt arī saderināšanas gredzens. Pēdējā laikā ne bez juveliermākslinieku palīdzības ir izveidojusies jauka tradīcija – dāvināt solījuma gredzenu. Ja mīlas pāra attiecībām ir nopietns raksturs, tiek pasniegts mūžības gredzens kā ilgstošās laulības atjaunošanās vai nemirstības simbols (reizēm šādu mūžības gredzenu iegādājas gadījumos, kad ģimenē parādās bērns) vai gredzenu trijotne – trīs brīnumjauki gredzeni, izrotāti katrs ar skaistu rubīnu, kas simbolizē ģimenes nākotni, tagadni un pagātni.

Dažās Rietumu valstīs laulības gredzeni ir vienlaicīgi arī saderināšanās gredzeni. To loma var mainīties, kad uz tiem iegravē zvēresta vārdus un sāk nēsāt uz cita pirksta. Ja laulāšanai izmanto pilnīgi jaunu, agrāk nenēsātu gredzenu, rodas jautājums, vai jāuzvelk arī vecais. Šeit ir iespējami vairāki varianti. Meitene var uzvilkt veco gredzenu uz kreisās rokas zeltneša, līgavainis uzvilks viņai laulības gredzenu uz tā paša pirksta.

Taču meitene varēs atrast vietu vecajam gredzenam arī uz labās rokas. Pēc laulāšanas abus gredzenus varēs vienmēr valkāt katru uz savas rokas, tādējādi pasargājot tos no skrāpējumiem. Vēl viens variants – saderināšanās gredzens glabājas pie vedējas kādā skaistā maisiņā, uz šķīvīša utt. Pēc laulību ceremonijas šo gredzenu varēs turēt vai nu uz labās, vai uz kreisās rokas.

Firmas parasti izgatavo laulības gredzenus no standarta iedzeltenas krāsas sakausējuma, kas satur alvu, bismutu, zeltu un varu. Tiek izmantots arī platīns un tā sakausējumi, taču no otras puses, agrāk izplatītos dārgos zelta sakausējumus dzeltenā krāsā mūsdienās lielākoties aizvieto ar pieticīgākiem niķeļa sakausējumiem, ko pārklāj ar plānu rodija kārtu – to vajadzēs atkal uzklāt pēc vairākiem gadiem. Pavisam nesen kā ceremoniju gredzenu materiāls ir kļuvis ļoti populārs titāns un tā sakausējumi to ilgmūžības, pieejamības un skaistās pelēkās krāsas dēļ.

Dalīties: